Feeria kolorów, bogactwo smaków, zapach prażonych przypraw... to właśnie Indie! Niejednorodność kulturowa subkontynentu indyjskiego sprawia, że każdy region ma swoje tradycje kulinarne i charakterystyczne smaki. Najwyraźniejsze różnice widoczne są między kuchnią Północy i Południa. Hindusi z Północy używają drobno zmielonych przypraw w formie suchego proszku, ci z Południa korzystają z całych ziaren, liści i korzeni. A skoro mowa o przyprawach...
Garam masala, jedna z najpopularniejszych przypraw z Północy Indii, to w dosłownym tłumaczeniu po prostu gorąca mieszanka! Garam oznacza coś ciepłego, masalą określa się kompozycję przypraw i ziół. „Gorąca mieszanka” stworzona zgodnie z zasadami ajurwedy, tradycyjnego systemu indyjskiej medycyny, była używana do podnoszenia temperatury ciała i poprawy nastroju.
Tradycyjna receptura
Mówi się, że ilu kucharzy, tyle przepisów, ale czasem warto zaufać sprawdzonym połączeniom smaków. Zwłaszcza jeśli stoi za nimi wielowiekowa tradycja! Istnieją składniki, bez których garam masala się nie obędzie. W tradycyjnej mieszance zawsze znajdziesz kolendrę, kumin, javitri czyli kwiat muszkatołowca (czasami używana jest po prostu gałka), czarny pieprz, cynamon, koper włoski i goździki. W zależności od upodobań dodaje się także kozieradkę, zielony i czarny kardamon, anyż gwiaździsty, chilli, liście curry. Można spotkać też garam masalę z cebulą, czosnkiem i orzechami. Taka kompozycja przypraw obiecuje słodki, korzenny, lekko pikantny smak.
Sekretem udanej garam masali jest sposób jej przygotowania. Wszystkie składniki poza kwiatem muszkatołowca są najpierw prażone – wysoka temperatura uwalnia zapach i smak przypraw, dzięki czemu już moment przygotowania masali jest ucztą dla zmysłów. Najlepiej uprażyć je osobno i połączyć dopiero w moździerzu. Istnieją dwie szkoły łączenia przypraw: jedna mówi o mieszaniu „na gorąco”, druga o konieczności odczekania aż przyprawy ostygną. Garam masali używamy pod koniec gotowania – raz podgrzane składniki nie potrzebują kolejnej obróbki termicznej, żeby rozwinąć aromaty. Dodając garam na początku gotowania, moglibyśmy ją po prostu spalić.
Z czym to się je?
Garam Masala to naprawdę gorąca mieszanka! Istnieje mnóstwo przepisów, w których wykorzystuje się to charakterystyczne połączenie smaków. Garam masala doskonale pasuje do mięs, szczególnie do kurczaka, ale równie dobrze sprawdzi się w potrawach z rybą czy w kuchni wegetariańskiej. Rozgrzewa, wzbogaca smak, wspomaga trawienie.
Ciekawą propozycją jest garam masala lassi czyli indyjski jogurt, solą, cytryną, miętą i mieszanką przypraw.
Chyba najbardziej znana potrawa z garam masalą w roli głównej wbrew pozorom nie pochodzi z Indii. Tikka masala, bo o niej mowa, to jedno z najpopularniejszych dań kuchni... brytyjskiej! Powstała podobno w latach 60. w indyjskiej knajpie w Glasgow, kiedy jeden z klientów poprosił o dodatkowy sos do kurczaka w marynacie tikka. Kucharz zaimprowizował z resztką zupy pomidorowej, do której dodał cebulę, garam masalę, imbir i śmietanę. Tak miała powstać potrawa, którą zajadają się miłośnicy orientalnych smaków na całym świecie. Jest maślana, delikatna, ale też bardzo aromatyczna. Najczęściej podaje się ją z kurczakiem, ale istnieje też wegetariańska wersja z serem paneer lub tofu.
Wiadomość z dnia: 21-04-2020