RozwińZwiń informacje o firmie
Sklep stacjonarny
- "Skład Bananów"
- ul. Postępu 5, Warszawa
- Pn-Pt 09-20
- Sb 11-16
Kontakt
- Tel.: 22 299 28 71
- Gsm: 660976792
- info@masala.com.pl
Pomoc
Więcej o nas
Odwiedź nas
Poradnik kupującego
Krewetki są w Polsce mało znanym mięsem i nie wiemy jak się z nimi obchodzić. Pojawia się wiele wątpliwości co do
rodzajów, oznaczeń i zastosowań. Poniżej kilka informacji, które pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru.
W naszym kraju krewetki dostępne zawsze są w postaci mrożonej, jednak możemy kupić je w postaci ugotowanej (koloru czerwonego) lub surowe (kolor szary). Polecamy kupowanie wyłącznie tych surowych - krewetki gotowane zostały już poddane obróbce cieplnej i nie nadają się do ponownego gotowania.
Przy nazwach krewetek znajdują się liczby 16/20, 31/40, 100/200. Określają one wielkość krewetek. Im mniejsza liczba tym większe krewetki. W przypadku krewetek całych (z głową) cyfry oznaczają ilość krewetek w kilogramie(kg), a w przypadku krewetek bez głowy (ogony) określają ich ilość w funcie (Ib).
Wybierając krewetki pamiętaj, że sprzedawane są w opakowaniach kilogramowych, czyli jeśli wybierzesz krewetki całe (z głową) 16/20 - będzie ich w paczce od 16 do 20. Wybierając krewetki bez głowy (ogony) będzie ich minimum 36, a maksimum 45 w paczce. (1kg=2,205 Ib x 16/20=36/45)
Krewetki sprzedawane są obrane lub w skorupie.
Krewetki całe z głową zawsze są w pancerzach i sprzedawane są jako tzw. Blok - krewetki zanurzone są w całości w glazurze lodowej.
Krewetki bez głowy sprzedawane są w pancerzach lub obrane (bez skorupy) luzem w worku.
Krewetki obrane często bywają cięte na grzbiecie, wtedy pod wpływem obróbki cieplnej (gotowanie, smażenie) zwijają się w kulkę i rozkładają się na brzegach tworząc swojego rodzaju "kwiatek". Wyglądają wtedy bardzo ładnie. Krewetki obrane doskonale nadają się jako dodatek do zup, makaronów lub sałatek - jednak, ze względu na przecięty grzbiet nie nadają się do panierowania (tempura, panko) ponieważ nie da się ich wyprostować.
Krewetki nie obrane - w pancerzach - nigdy nie są przecięte na grzbiecie, a przed obróbką cieplną, zazwyczaj, należy je obrać. Doskonale nadają się do panierowania ponieważ łatwo je wyprostować przecinając ścięgno na brzuszku i rozgniatając pierścienie pomiędzy segmentami (dzięki temu krewetka się wydłuży)
Do kuchni japońskiej wybieraj krewetki w rozmiarze 16/20, a do smażenia potraw tajskich czy do sałatek, wybieraj krewetki 31/40. Jeśli chcesz przygotować danie, w którym jedna lub dwie krewetki są podstawą użyj bardzo duży krewetek 6/8 lub 2/4. Krewetki koktajlowe, czyli takie o najmniejszych rozmiarach 90/120, 200/300 używa się do, jak sama nazwa wskazuje : przygotowywania koktajli, sosów,lub jako dodatek do sałatek.